Panel rasprava “Organizacije civilnog društva i izvješće o vladavini prava-dobre prakse u suradnji i zagovaranju”

Centar Miko Tripalo organizirao je online panel raspravu “Organizacije civilnog društva i izvješće o vladavini prava – dobre prakse u suradnji i zagovaranju” koja je bila dio aktivnosti u sklopu projekta “Jačanje kapaciteta civilnog društva za zaštitu i unapređivanje vladavine prava u Hrvatskoj”. Projekt provode Kuća ljudskih prava Zagreb i Centar Miko Tripalo s ciljem jačanja zagovaračke i watchdog uloge organizacija civilnog društva u Hrvatskoj za unapređivanje i promociju vladavine prava kao jedne od temeljnih vrijednosti EU-a.

Panel se održao u ponedjeljak, 27. svibnja 2024. u 10 sati na platformi Zoom te je bio na engleskom jeziku.

Izazovi i Strategije za Poboljšanje Izvještaja o Vladavini Prava

Predstavnici nevladinih organizacija iz više europskih zemalja okupili su se kako bi raspravili ključne izazove i strategije za unapređenje izvještaja o vladavini prava. Kao glavne probleme naveli su kratke rokove, rigidnu strukturu upitnika, nepovoljno vrijeme objave izvješća, nisku vidljivost te nedostatak financijskih sredstava za istraživanje. Također, izrazili su nezadovoljstvo zbog restriktivnog i tehničkog pristupa Komisije, koji često zanemaruje temeljna prava.

Pristupi i Preporuke

Sudionici panela istaknuli su važnost koordinacije među različitim NGO-ima, kontinuirano prikupljanje podataka tijekom cijele godine te korištenje digitalnih alata za olakšano dostavljanje informacija. Preporuke su uključivale povećanje vidljivosti i komunikacije oko izvješća, osiguranje većih resursa za istraživanje te poboljšanje metodologije izvještavanja.

Suradnja i Kontinuirano Zagovaranje

Naglašena je važnost suradnje među organizacijama civilnog društva, dijeljenja resursa i stručnosti te korištenja izvješća kao temelja za zagovaračke napore tijekom cijele godine. Učinkovita komunikacija s autorima izvješća u Europskoj komisiji i s nacionalnim kontakt točkama u vladi bila je ključna za postizanje stvarnih promjena.

Zaključak

Panelisti su zaključili da je upornost temeljna vrijednost u zagovaranju ljudskih prava, uz potrebu za većom transparentnošću i boljom metodologijom u procesu izvješćivanja. Izvještaj o vladavini prava treba koristiti kao alat za zagovaranje i podizanje svijesti na nacionalnoj razini, uz uključivanje svih relevantnih dionika. Planovi za buduće izvještaje usmjereni su na maksimiziranje utjecaja i osiguranje učinkovitog komuniciranja nalaza.

U prilogu je vidljiv program panela i popis panelista.

U sklopu projekta pripremili smo kraći policy dokument o dobrim europskim praksama zagovaranja vladavine prava temeljem održanih razmjena iskustava s OCD-ima iz drugih država EU:

Financirano sredstvima Europske unije. Izneseni stavovi i mišljenja su stavovi i mišljenja autora i ne moraju se podudarati sa stavovima i mišljenjima Europske unije ili Europske izvršne agencije za obrazovanje i kulturu (EACEA). Ni Europska unija ni EACEA ne mogu se smatrati odgovornima za njih.

Program Impact4Values sufinancira Ured za udruge Vlade Republike Hrvatske.