Marko Kovačić međunarodno je prepoznati stručnjak za mlade koji trenutačno obnaša dužnost prodekana za znanost i međunarodnu suradnju na Veleučilištu Edward Bernays na koji je došao nakon gotovo desetljeća rada u zagrebačkom Institutu za društvena istraživanja gdje se bavio proučavanjem tema iz područja javnih politika i političke sociologije, prvenstveno istraživanjima politika za mlade, participacije mladih, rada s mladima i građanskog odgoja i obrazovanja. O tim temama objavio je više od 40 znanstvenih i stručnih radova, a nalaze svojih istraživanja prezentirao je na većem broju domaćih i međunarodnih konferencija. U dosadašnjoj karijeri vodio je i sudjelovao u 30ak projekata o mladima i obrazovanju hrvatskih i međunarodnih institucija i organizacija.
Suosnivač je, suvoditelj i nastavnik na prvom hrvatskom akademskom programu o mladima Mladi u suvremenom društvu na Sveučilištu u Rijeci, a na Filozofskom fakultetu istog sveučilišta drži kolegije koji tematiziraju mlade i obrazovanje.
Od 2013. godine sudjeluje u brojnim policy procesima koji se tiču mladih. Na europskoj razini: bio je korespondent RH za politike za mlade pri Vijeću Europe i Europskoj komisiji gdje je registriran kao ekspert za mlade ova dvaju tijela, prvi nacionalni Youth Wiki korespondent pri Europskoj komisiji te jedan od četiri europskih kuratora za participaciju mladih. Član je i nekoliko europskih ekspertnih skupina i to: za obrazovanje radnika s mladima, europsku strategiju osposobljavanja, najvećeg EU projekta za mlade Europe Goes Local i izradu strategije participacije za europske programe za mlade i Pool of European Youth Researchers. Kao ekspert (bio) je uključen u finsko, njemačko, švedsko i belgijsko predsjedanje EU za područje mladih.
Na nacionalnoj razini je sudjelovao u procesima izrade nacionalnih strategija za mlade RH, Zakona o mladima, Zakona o savjetima mladih i brojnih lokalnih programa za mlade. Jedan je od autora nacionalnog sustava certificiranja gradova koji imaju kvalitetnu lokalnu politiku za mlade, a sudjeluje i u procesima uvođenja građanskog odgoja i obrazovanja kao izvannastavne aktivnosti na lokalnim razinama diljem Hrvatske te implementaciji kurikuluma predmeta Škola i zajednica.
Markovo obrazovanje uključuje: poslijedoktorsko usavršavanje na Sveučilištu u Grazu, doktorat iz javnih politika sa Sveučilištu u Ljubljani, magisterij iz političke znanosti s Central European University u Budimpešti, drugi magisterij, iz javnih politika, s Fakulteta političkih znanosti u Zagrebu gdje je i diplomirao politologiju. Bio je gostujući istraživač na Universitat Pompeu Fabra u Barceloni, a usavršavao se i na Sveučilištu u Minnesoti. Trenutačno je u zvanjima docenta, znanstvenog suradnika i predavača u području politologije.
Dobitnik je nekoliko znanstvenih i stručnih nagrada za svoj rad, član je uredništava više znanstvenih časopisa, evaluator projekata za brojne europske institucije na temu mladih i obrazovanja te je bio i član i/ili predsjednik programskih odbora nekolicine međunarodnih znanstvenih konferencija. Aktivno sudjeluje u radu organizacija i inicijativa mladih i za mlade usmjerenih poboljšanju položaja mladih i kvalitete obrazovanja u Hrvatskoj pa je tako bio i jedan od inicijatora i organizatora prosvjeda podrške cjelovitoj kurikularnoj reformi Hrvatska može bolje 2016. i 2017. godine.