
Ivana Dobrotić, profesorica komparativne socijalne politike na Katedri za socijalnu politiku pri Studijskom centru socijalnog rada Pravnog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu i pridružena članica Odjela za socijalnu politiku i intervencije pri Sveučilištu u Oxfordu. Njezin je istraživački interes u području komparativne socijalne politike, s posebnim interesom za politike usklađivanja obiteljskih obaveza i plaćenog rada te politike rodne ravnopravnosti, kao i različita pitanja vezana uz socijalnu državu te rodne, socijalne i teritorijalne nejednakosti. PI je na Obzor Europa projektu rEUsilience: Risks, Resources and Inequalities: Increasing Resilience in European Families i voditeljica WG5 Sustainable PPL data na COST projektu Parental Leave Policies and Social Sustainability (Sustainability@Leave). Članica je upravnog odbora ESPAneta – The European Network for Social Policy Analysis te upravnog odbora ECPR Standing Group Gender & Politics, urednica godišnjeg izvješća Annual Review of Leave Policies & Related Research i izvršna urednica časopisa European Societies.
Ivana je doktorirala iz područja sociologije na Fakultetu društvenih znanosti Sveučilišta u Ljubljani (smjer socijalna politika i socijalni razvoj) i diplomirala socijalni rad pri Studijskom centru socijalnog rada na Pravnom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu. Kontinuirano se stručno osposobljavala, posebice iz komparativne i kvalitativne metodologije u okviru European Consortium for Political Research (ECPR) metodoloških škola te pri Sveučilištu u Oxfordu. U razdoblju od 2018. do 2021. godine bila je Marie Curie Fellow na Odjelu za socijalnu politiku i intervencije pri Sveučilištu u Oxfordu, gdje je vodila InCARE projekt “Socijalne i rodne nejednakosti u skrbi: politike usmjerene skrbi za djecu te roditeljske prakse u post-jugoslavenskim zemljama i uloga javnopolitičkih ideja”. U razdoblju od 2013. do 2015. godine bila je znanstvena suradnica pri Centru za istraživanje skrbi, tržišta rada i nejednakosti Sveučilišta u Leedsu (CIRCLE). Prije prelaska na Pravni fakultet, u razdoblju od 2003. do 2007. godine, bila je zaposlena u Ministarstvu zdravstva i socijalne skrbi, Upravi za socijalnu skrb, gdje je bila zadužena za područje politika usmjerenih suzbijanju siromaštva i politike rodne ravnopravnosti. Radila je i na pregovorima u okviru pristupanja Hrvatske u EU.
Ivana intenzivno sudjeluje u različitim aktivnostima kreiranja politika na nacionalnoj i EU razini, s ciljem poboljšanja prava roditelja i djece, savjetujući i surađujući s ministarstvima i drugim dionicima. Bila je angažirana kao ekspertica na različitim projektima ili u radnim grupama i povjerenstvima ministarstava nadležnih za područje socijalne politike, Europske komisije, Europskog instituta za rodnu ravnopravnost (EIGE), Agencije Europske unije za temeljna prava (FRA), Vijeća Europe, UNDP-a, UNICEF-a, Svjetske banke te Grada Zagreba. Između ostaloga, bila je članica radne skupine Odbora za socijalnu zaštitu EU-a Pokazatelji ravnoteže između poslovnog i privatnog života te je vodila tim koji je izradio analitičku podlogu s preporukama za provedbu EU jamstva za djecu u Hrvatskoj. Pokrenula je inicijativu Pravo svakog djeteta na školski obrok za koju je dobila nekoliko nagrada: Državnu nagradu za promicanje prava djece (2023); nagradu Grada Zagreba (2023); posebnu nagradu Udruge socijalnih radnika (2022) te priznanje “Krunoslav Sukić” za promicanje mirotvorstva, nenasilja i ljudskih prava (2023).
Ivana sudjeluje na brojnim znanstveno-istraživačkim projekatima, a koji se bave različitim pitanjima iz područja socijalne politike, a njezin je rad objavljen u časopisima poput: Journal of European Social Policy; Social Politics; European Societies, Social Policy & Administration; European Journal of Politics and Gender; Journal of International and Comparative Social Policy; Journal of Contemporary European Studies; Europe-Asia Studies i Southeast European and Black Sea Studies. Uredila je Edward Elgar Research Handbook on Leave Policy: Parenting and Social Inequalities in a Global Perspective te tematske brojeve o politikama skrbi, roditeljskih dopusta i nejednakostima u časopisimaInternational Journal of Sociology and Social Policy, Social Inclusion i Revija za socijalnu politiku.