Osnaživanje budućih generacija za borbu protiv korupcije

Projekt provodi Centar za demokraciju i pravo Miko Tripalo.

Trajanje projekta: travanj 2024. – ožujak 2025.

Kontakt osoba: Vanja Mladineo ([email protected])

Projektna stručnjakinja: Izv.prof. dr. sc. Sunčana Roksandić

Odobrena sredstava: 14.860,00 EUR

Donator projekta: Netherlands Helsinki Committee

Predloženi projekt Osnaživanje budućih generacija za borbu protiv korupcije ima za cilj razvijanje antikorupcijskih stavova mladih i jačanje njihovih sposobnosti za prepoznavanje koruptivnog ponašanja kako bi se oni osnažili u borbi protiv korupcije podizanjem svijesti o tom fenomenu prije ulaska u radnu snagu. U suradnji s OCD-ima koje se bave mladima, rad s mladima na izgradnji svijesti o korupciji i integritetu ključan je kako bi oni kao budući aktivni građani Hrvatske i EU-a i akteri u javnom i privatnom sektoru izgrađivali zdravije i pravednije društvo.

U sklopu projekta bit će provedene sljedeće aktivnosti:

1. Istraživanje o stavovima mladih i njihovoj percepciji i razumijevanju ključnih pojmova i korupcije i anti-korupcije.

2. Nacrt policy paper-a o mladima i anti-korupciji izradit će voditeljica projekta na temelju istraživanja i rezultata ankete. Policy paper će sadržavati preporuke za organizacije civilnog društva koje se bave mladima za podizanje antikorupcijske svijesti mladih i izgradnju njihovih kapaciteta za suprotstavljanje korupciji u društvu.

3. Članovi projektnog tima CMT identificirati će organizacije civilnog društva koje se bave mladima i s kojima je CMT već imao različite suradnje u prošlosti. U suradnji s tim organizacijama, CMT će organizirati okrugli stol na temu mladi i anti-korupcija. Na okruglom stolu će biti predstavljeni nalazi istraživanja te neke od preporuka u nacrtu policy paper-a.

4. Konačna verzija policy paper-a bit će finalizirana i diseminirana svim raspoloživim kanalima CMT-a i suradničkih organizacija koje se bave mladima, kao i relevantnim donositeljima odluka.

5. Kao finalnu projektnu aktivnost, CMT će pokrenuti malu kampanju na društvenim medijima („prepoznaj korupciju“) čija svrha će biti potaknuti mlade na razmišljanje o tome što je korupcija u društvu i njihovom svakodnevnom životu te kako se joj se mogu suprotstaviti.

U nastavku možete preuzeti Izvještaj: